x
קבלו את העלון
אור הגנוז בדואר חינם*

הרשמו וקבלו פעם בחודש את העלון הצבעוני של רבי נחמן מברסלב בדואר חינם.
*המנוי מוגבל בזמן ובכמות משתתפים כפי שיתאפשר.לסיום הרשמה לחץ כאן לאימות נתונים!

בס"ד
רדיו ברסלב

מדבקות משמחות
פייסבוקברסלב

פוסטרים להורדה

 
המחשבה ביד האדם להטותה לאן שרוצה, כי שתי מחשבות ביחד אינן יכולות לדור במוחו, על כן אם האדם חושב מחשבות טובות , באותה השעה אינו יכול לחשוב מחשבות רעות.


ברסלב, נחמן, התבוננות, התבודדות, להורדה, לצפיה , מדבקות , ספרים
אור הגנוז ברסלב, אור הגנוז, אהרן ישכיל, פורום ברסלב, אמונה, נסיעות לאומן,
טיסות לאומן, אומן ראש השנה, רבי נחמן מברסלב, רבי נחמן, רבינו, רבי נתן מברסלב,
רבי נתן, המוהרנ"ת, הרב ארוש, המימד הנוסף, מודעות עצמית

ליבו של כל אדם צריך להיות מואר בידיעה שהשם יתברך איתו עימו ואצלו תמיד עליו לדעת ולזכור שמלוא כל הארץ כבודו.


 כמו שהשם יתברך מניח כל העליונים ומלאכים ושרפים ורוצה דוקא בעבודת בני האדם הגשמיים, כן כל מה שהמדרגה נמוכה ופחותה ביותר, כשמתעוררים משם באיזה התעוררות כל שהיא, נעשה מזה שעשועים נפלאים.
 


אלי היקר, גדול אתה
עד אין חקר
וטוב עד אין סוף.
זכני ברחמיך הרבים להיות כרצונך
להיטיב, לרחם, לאהוב את הכל
ללכת בדרכיך ולהתדמות לך.
לזכות גם אני לאהבתך הנצחית.

 


בכל יום עליך לראות את עצמך כאילו נולדת בדיוק ביום הזה, עליך להרגיש כאילו אין לך בעולם הזה אלא את אותו היום בלבד.
 
   חלק ו - התכלית
 
עד כאן למדנו על המחשבה ועל הרצון, שהשילוב של שניהם מביא לכוונה. כעת נלמד כיצד להגדיל את הרצון וכיצד להתמקד בכוונה.
 
ידוע הדבר, שכדי להגדיל את רצוננו בדבר מסוים, עלינו להגדיל את ידיעתנו בו ואז לדעת או להאמין שהדבר טוב בשבילנו וניצרך לנו ורק אז נרצה אותו. ככל שנבין ונדע שהגשמת המטרה ומילוי החיסרון יסבו לנו עונג גדול יותר והטבה גדולה יותר, כך יגדל רצוננו וכוונתנו אל אותו הדבר.
 
רוב העולם רודף ורוצה דברים גשמיים ותאוות, הנותנים לאדם את אותו העונג וההנאה בצורה מיידיות. אנשים רוצים כסף, כבוד וקניינים גשמיים, מכיוון שהם רואים בחוש ומרגישים את התוצאה המיידית שנותנים דברים אלו. הם יכולים לקנות כל דבר, להגשים את חלומותיהם, להרגיש טוב מהכבוד הניתן להם והנאה מסיפוק התאוות. הכל ניתן כאן ועכשיו בצורה מיידית ובמזומן, ועל כן רוב רובו של העולם רוצה ורודף אחר דברים אלו.
 
ועל זה אומר רבי נחמן מברסלב, שצריך האדם לישב את עצמו היטב על כל מעשיו אשר הוא עושה בעולם, אם כך ראוי לו לבלות ימיו במעשים כאלו.
 
כלומר, על האדם מוטלת החובה לעצור ולחשוב האם זוהי התכלית שלשמה נברא והאם כל אלו הדברים החומריים שהוא משקיע בהם את חייו, הם שיביאו אותו אל האושר והשמחה, ומה מטרת כל הרדיפה אחר קנייני העולם הזה, הרי סוף כל אדם למות.
 
אך אם אין האדם עוצר מן המרוץ ואין כוונתו ורצונו לדעת את האמת ואת התכלית, הרי שלעולם לא יוכל להשתחרר מהמציאות בה הוא נמצא וכל רצונותיו ומאווייו יהיו תמיד להשיג את ענייני העולם הזה ואת והנאותיו הזמניות, ורק ברבות הימים והשנים יזכה אולי לדעת שהכול היה רק הבל וריק, שהביא אותו לחידלון ולריקנות גמורה.
 
ועל זה צעק שלמה המלך שבע פעמים בספר קהלת: "הבל הבלים, הכל הבל", "ומה יתרון לו לאדם בכל עמלו אשר יעמול תחת השמש", אך אם אין האדם מקדיש מזמנו כדי ללמוד ולחפש את תכלית חייו ומהי הדרך אשר נלך בה, הרי שבודאי שלא יוכל לזהות את הטוב האמיתי ועל כן גם לא ירצה אותו.
 
אומר הרמח"ל הקדוש: "האדם לא נברא אלא כדי להתענג על השם וליהנות מזיו שכינתו". הבורא יתברך ברא את האדם כדי להסב לו עונג אמיתי ונצחי, שאין לו גבול. את כל העולם עם כל הנאותיו ברא בשבילו, כדי שיוכל להגיע אל התכלית ולהגשים את עצמו.
 
על האדם לחפש וללמוד מהי הדרך אשר תביא אותו אל ייעודו, להיכן הוא צריך לכוון את רצונותיו ואת שאיפותיו- האם לדברים כלים ונפסדים או לדברים אמיתיים ונצחיים. כאשר יתמיד האדם בלימוד, כאשר יכסוף וישתוקק לדעת את האמת, הרי שבודאי ברבות הזמן תאיר לו האמת, והרצון האמיתי שלו בעצמו יאיר לו את הדרך ויכוון אותו במהלך חייו. כמו שאמר רבי נחמן, שכאשר יש לאדם רצון חזק לאמת, הרי שלא יצטרך יותר משום אדם שילמדהו אלא שהרצון בעצמו יאיר לו את הדרך.
 
 


0544-525396 | 03-9091753
תיקון הכללי
להפצה בשקל
תיקון הכללי להפצה בשקל