x
קבלו את העלון
אור הגנוז בדואר חינם*

הרשמו וקבלו פעם בחודש את העלון הצבעוני של רבי נחמן מברסלב בדואר חינם.
*המנוי מוגבל בזמן ובכמות משתתפים כפי שיתאפשר.לסיום הרשמה לחץ כאן לאימות נתונים!

בס"ד
רדיו ברסלב

מדבקות משמחות
פייסבוקברסלב

פוסטרים להורדה

 
המחשבה ביד האדם להטותה לאן שרוצה, כי שתי מחשבות ביחד אינן יכולות לדור במוחו, על כן אם האדם חושב מחשבות טובות , באותה השעה אינו יכול לחשוב מחשבות רעות.


ברסלב, נחמן, התבוננות, התבודדות, להורדה, לצפיה , מדבקות , ספרים
אור הגנוז ברסלב, אור הגנוז, אהרן ישכיל, פורום ברסלב, אמונה, נסיעות לאומן,
טיסות לאומן, אומן ראש השנה, רבי נחמן מברסלב, רבי נחמן, רבינו, רבי נתן מברסלב,
רבי נתן, המוהרנ"ת, הרב ארוש, המימד הנוסף, מודעות עצמית

ליבו של כל אדם צריך להיות מואר בידיעה שהשם יתברך איתו עימו ואצלו תמיד עליו לדעת ולזכור שמלוא כל הארץ כבודו.


 כמו שהשם יתברך מניח כל העליונים ומלאכים ושרפים ורוצה דוקא בעבודת בני האדם הגשמיים, כן כל מה שהמדרגה נמוכה ופחותה ביותר, כשמתעוררים משם באיזה התעוררות כל שהיא, נעשה מזה שעשועים נפלאים.
 


אלי היקר, גדול אתה
עד אין חקר
וטוב עד אין סוף.
זכני ברחמיך הרבים להיות כרצונך
להיטיב, לרחם, לאהוב את הכל
ללכת בדרכיך ולהתדמות לך.
לזכות גם אני לאהבתך הנצחית.

 


בכל יום עליך לראות את עצמך כאילו נולדת בדיוק ביום הזה, עליך להרגיש כאילו אין לך בעולם הזה אלא את אותו היום בלבד.
 
   חלק טו - התבוננות
לאחר שראינו את גודל מעלת כח הציור בדברי חז"ל הקדושים, אנו רוצים לקחת את כח הדמיון והציור ולהשתמש בו לצרכינו אנו בחיי היום יום, כדי להגיע למעלות ולמדרגות גבוהות וחיוביות.
 
אחת השיטות הידועות בתורת החסידות, שאיתה יכולים להגיע להתעוררות הלב ופיתוח רגשות, היא שיטת ההתבוננות. האדם צריך להתבונן ולהתמקד בכל פרטי הבריאה, להתבונן בחכמה, ביופי ובכח, המסתתרים  בכל פרט ופרט בבריאה הנפלאה והאינסופית. על ידי  זה יוכל לפתח בקרבו את רגש ההתפעמות ואת יראת הרוממות מפני האל הגדול והנורא, אשר ברא את הכל, יש מאין מוחלט, בגודל גבורתו וחכמתו האינסופיים. כאשר יתבונן בזה האדם, ממילא יפתח לבו באהבה אין סופית ובשמחה גדולה.
 
כמו-כן, יתבונן האדם בכח שכלו בכל המאורעות, העוברים עליו בחיים ובכל מה שעבר עליו, ויראה את גודל ההטבה וההשגחה, אשר השם יתברך מרעיף עליו בגודל חסדו ורחמנותו האינסופיים, ע"י כך יתעורר ליבו בהכרת הטוב ובהודיה עד אין קץ.
 
מידי פעם עלינו להתמקד בפרט מסוים מהבריאה ולהתחיל להתבונן בו בריכוז ובצורה יסודית. לדוגמא, ניקח פרח מסוים ונראה את הצבעים הנפלאים, את הצורה של עלי הכותרת, הגבעול הרך, האבקנים, הריח הנפלא, מפרח זה יכולים להפיק בשמים או תרופות או מאכל וכו'- כל פרט בבריאה נוצר ונברא ביופי ובחכמה ולתכלית מסוימת.
 
כאשר נרבה בהתבוננות שכלית ונקיף זאת בעזרת דמיון מודרך, עד שישפיעו דברים אילו על הלב, נגיע אל התכלית האמיתית, כמו שנאמר בפסוק - "וידעת היום והשבות אל לבבך". שכל הידיעות והדמיונות החיוביים ישפיעו על הלב, שהוא מרכז הרגשות, וע"י זה נוכל לחיות חיים של שמחה, התרגשות, התפעמות ואהבת הבורא והבריות.
 
כעת אנו רוצים לגשת אל החלק, שבו עוסקים רוב ספרי המודעות עצמית והדמיון המודרך, והוא החלק המשפיע על האדם ועל מציאותו בדברים גשמיים ובכל ענייני האדם בעולם הזה. כבר הדגשנו שאין זו המטרה והחלק העיקרי בספרנו, אך בודאי אם נוכל לעזור ולהשפיע על בני אדם טובה וחסד בעניינים של חומר וגשמיות במידה הראויה- הרי גם זה לטובה.
 
כבר כתבנו בפרקים הקודמים, שבכח המחשבה והרצון של האדם הוא יכול למשוך מציאויות ולהגשים חלומות מהעולמות העליונים והרוחניים אל זה העולם. הרצון, הכוונה והדמיון המודרך, נותנים כח ותוקף לאותה המציאות שתיווצר בעולמנו אנו. ככל שהדמיון יהיה חזק יותר ומוחשי יותר, מגלה הזוהר הקדוש, המשיכה מהעולמות העליונים של כל הכוחות האמורים לסייע לנו בהגשמת המטרה, יפעלו בצורה חזקה ומהירה יותר.
 
אנו רוצים להדגיש שוב את המשפט- "בדרך שאדם רוצה לילך, בה מוליכין אותו" הדמיון המודרך יכול להביא תועלת גדולה לאדם ולסביבה, אך מאידך הוא יכול להיות גם כח הרסני. האדם צריך להיות זהיר מאוד בשימושו בכח זה ולכוונו רק לדברים טובים והכרחיים, כדי שלא יצטרך לשלם חלילה על תוצאות מעשיו ורצונותיו השליליים.
 
החוק אומר כך, ככל שנרגיש את הגשמת החלום בצורה מוחשית ומציאותית יותר, כך אנו מקרבים את הגשמתו. כמובן שעלינו ללוות את הדמיון המודרך בתפילה לבורא עולם, שיסייע בהגשמת החלום ובהשגת המטרה, וייתן לנו אותו רק בזמן ובמקום המתאימים לנו, אם בכלל.
 
לדוגמא, אדם רוצה לקנות דירה, עליו להשתמש בדמיונו בציורים חיים כיצד הוא מוצא דירה במקום שהוא חפץ, את תהליך הקנייה, כיצד הוא חותם על החוזה, אורז את חפצי הבית ועובר, כיצד הוא מתחיל לסדר את הבית החדש, יושב במרפסת שותה קפה. ככול שהדמיון יהיה מוחשי יותר וירד ליותר פרטים, כך נמשוך זאת מהעולמות העליונים, וכשיגיעו הדברים אל זה העולם, אנו נפגוש בהשגחה פרטית ומדהימה, 'סיעתא דשמיא', שמתלבשת בבני אדם ובכל הכלים הנצרכים, כדי להביא אותנו אל רכישת הדירה.
 
דוגמא נוספת, אדם אשר שנים רבות רוצה להפסיק לעשן, ולא עולה בידו, והסיבות לכך רבות, אדם זה צריך לשבת וליחד לעצמו זמן בכל יום שבו הוא משתמש בכח הפלאי של דמיון מודרך- הוא מדמה לעצמו כיצד הוא מתעורר בבוקר ללא הצורך בסיגריה, כיצד הוא יוצא למרפסת הבית, נושם אוויר לרווחה, חמצן נקי, ממלא את ריאותיו הנקיות מניקוטין, כיצד נעלמים השיעול והליחה המעצבנים, כיצד הוא לוגם תה צמחים בריא במקום הקפה השחור עם הסיגריה, ללא מסך העשן האופף אותו, ארוחת בוקר בריאה בלי לחץ לסיים ולהדליק את הסיגריה וכו'.
 
כמו-כן, אפשר לצייר את הדבר בכל עניין- אדם הרוצה להתחתן ולהקים בית, ידמיין לו את הבית כבר מלא ילדים ואת האישה או הבעל וכו'. או מי שרוצה להקים עסק, עליו כבר לדמיין ולראות כבר את העסק בפעולה, כיצד הוא בנוי ונראה, את הלקוחות, את העובדים, המיקום ומה תפקידו ופעילותו בעסק וכו'.
 
כל זה כאמור נעשה בדברים הגשמיים יותר, אך האדם יכול להשתמש בדמיון המודרך גם לצרכים רוחניים ונפשיים ולהשפיע על מציאותו הפנימית. לדוגמא, אדם הסובל מחוסר ביטחון עצמי והערך העצמי שלו נמוך, ידמיין לעצמו כיצד הסביבה מאירה לו פנים, כיצד אנשים מעריכים אותו בצורה מוחשית, עד שמפרגנים ומשבחים אותו על מעשיו, הוא מצליח בתחומים בהם הוא חושב שהוא נכשל וכמובן לא לשכוח להצמיד לכל דבר - תפילה.


0544-525396 | 03-9091753
תיקון הכללי
להפצה בשקל
תיקון הכללי להפצה בשקל