x
קבלו את העלון
אור הגנוז בדואר חינם*

הרשמו וקבלו פעם בחודש את העלון הצבעוני של רבי נחמן מברסלב בדואר חינם.
*המנוי מוגבל בזמן ובכמות משתתפים כפי שיתאפשר.לסיום הרשמה לחץ כאן לאימות נתונים!

בס"ד
רדיו ברסלב

מדבקות משמחות
פייסבוקברסלב

פוסטרים להורדה

 
המחשבה ביד האדם להטותה לאן שרוצה, כי שתי מחשבות ביחד אינן יכולות לדור במוחו, על כן אם האדם חושב מחשבות טובות , באותה השעה אינו יכול לחשוב מחשבות רעות.


ברסלב, נחמן, התבוננות, התבודדות, להורדה, לצפיה , מדבקות , ספרים
אור הגנוז ברסלב, אור הגנוז, אהרן ישכיל, פורום ברסלב, אמונה, נסיעות לאומן,
טיסות לאומן, אומן ראש השנה, רבי נחמן מברסלב, רבי נחמן, רבינו, רבי נתן מברסלב,
רבי נתן, המוהרנ"ת, הרב ארוש, המימד הנוסף, מודעות עצמית

ליבו של כל אדם צריך להיות מואר בידיעה שהשם יתברך איתו עימו ואצלו תמיד עליו לדעת ולזכור שמלוא כל הארץ כבודו.


 כמו שהשם יתברך מניח כל העליונים ומלאכים ושרפים ורוצה דוקא בעבודת בני האדם הגשמיים, כן כל מה שהמדרגה נמוכה ופחותה ביותר, כשמתעוררים משם באיזה התעוררות כל שהיא, נעשה מזה שעשועים נפלאים.
 


אלי היקר, גדול אתה
עד אין חקר
וטוב עד אין סוף.
זכני ברחמיך הרבים להיות כרצונך
להיטיב, לרחם, לאהוב את הכל
ללכת בדרכיך ולהתדמות לך.
לזכות גם אני לאהבתך הנצחית.

 


בכל יום עליך לראות את עצמך כאילו נולדת בדיוק ביום הזה, עליך להרגיש כאילו אין לך בעולם הזה אלא את אותו היום בלבד.
 
   חלק ז - החלטה גורלית
 
השם יתברך אומר לאדם הראשון לא לאכול מעץ הדעת ומזהה ומקשר את האכילה עם מוות- "כי ביום אכלכם ממנו מות תמותון", כדי להרחיק אותם מן החטא. נשאלת השאלה, אם כן, כיצד החליטה האישה והאדם הראשון בכל זאת לאכול.
 
ובכן, כדי להגיע למצב, שבו יהיה הרצון כל כך גדול, עד שיביא לידי החלטה הנוגדת את מהות החיים עצמם, צריכים שני דברים- הטלת ספק, והבטחה לעונג והנאה או הצלחה גדולים יותר.
 
הנחש אומר לחווה: "לא מות תמותון". ראשית הוא מטיל בה ספק, הוא נותן לה לנגוע בעץ ומראה לה שלא קרה כלום, הוא מערער לה את האמונה. מצד שני הוא אומר לה: "והייתם כאלוקים יודעי טוב ורע"- בדיוק הפוך, הוא מבטיח להם להגיע לפסגת המעלות, לעונג ולחיים נצחיים.                 
 
ואז כותב הפסוק - "ותרא האישה, כי טוב העץ למאכל ותאווה הוא לעיניים ונחמד העץ להשכיל" ולוקחת החלטה "ותיקח מפריו ותאכל". נשאלת השאלה, הרי העץ היה תמיד בגן וכי לא ראתה כל זאת קודם לכן?
 
אלא התענוג של המחשבה של "והייתם כאלוקים", הפכה את כל צורת ההסתכלות וכושר הראיה. ברגע שנכנס הספק, קטנה מידת הכאב המרתיע ולעומתו גדל העונג והדמיון הטוב ממה שיקרה.
 
רואים אנו מכאן, שהמציאות נשארה אותה מציאות, רק שההחלטה השגויה התקבלה עקב המאבק בדמיון האדם, הטלת הספק והגדלת הידע, לטוב ולרע. הרבה אנשים מגיעים להחלטות רק כתוצאה מסיבות של עונג וכאב, של הרגשות ודמיונות. כדי להגיע להחלטה נכונה צריך האדם להגדיל את הדעת ולהשתמש בדמיון מודרך ואמיתי.
 
לדוגמא, אדם שמחליט להפסיק לעשן, באותו זמן הוא מרגיש ייסורים וכאב ודחף לעשן, אך ע"י הגדלת הדעת, למה שגורם העישון ושזה לא טוב בשבילו, הוא יכול להתגבר ולדבוק בהחלטתו. כמו כן, אדם הלוקח סמים או מפריז בשתייה ואכילה, הרי שבאותו זמן הוא מרגיש עונג, אך אחרית הדבר הוא אסון וסבל גדול. כך גם, להבדיל, בכל ענייני המצוות והעולם הבא, כאשר אנו צריכים להתגבר על תאוות ואיסורים, דבר זה גורם לנו לכאב וסבל, אך ע"י הגדלת הדעת והאמונה, כי הדבר טוב בשבילנו, הן בעולם הזה והן בעולם הבא, אנו יכולים לקבל את ההחלטות הנכונות.
 
נמצא שכל תהליך קבלת ההחלטות האמיתי, צריך להיות בדעת ובדמיון מודרך, מנותק מעונג או מכאב מיידי, לראות כמה צעדים קדימה- האם הדבר הוא לטובתי או לא?, שעל זה נאמר- "טוב אחרית דבר מראשיתו".


0544-525396 | 03-9091753
תיקון הכללי
להפצה בשקל
תיקון הכללי להפצה בשקל