x
קבלו את העלון
אור הגנוז בדואר חינם*

הרשמו וקבלו פעם בחודש את העלון הצבעוני של רבי נחמן מברסלב בדואר חינם.
*המנוי מוגבל בזמן ובכמות משתתפים כפי שיתאפשר.לסיום הרשמה לחץ כאן לאימות נתונים!

בס"ד
רדיו ברסלב

מדבקות משמחות
פייסבוקברסלב

פוסטרים להורדה

 
המחשבה ביד האדם להטותה לאן שרוצה, כי שתי מחשבות ביחד אינן יכולות לדור במוחו, על כן אם האדם חושב מחשבות טובות , באותה השעה אינו יכול לחשוב מחשבות רעות.


ברסלב, נחמן, התבוננות, התבודדות, להורדה, לצפיה , מדבקות , ספרים
אור הגנוז ברסלב, אור הגנוז, אהרן ישכיל, פורום ברסלב, אמונה, נסיעות לאומן,
טיסות לאומן, אומן ראש השנה, רבי נחמן מברסלב, רבי נחמן, רבינו, רבי נתן מברסלב,
רבי נתן, המוהרנ"ת, הרב ארוש, המימד הנוסף, מודעות עצמית

ליבו של כל אדם צריך להיות מואר בידיעה שהשם יתברך איתו עימו ואצלו תמיד עליו לדעת ולזכור שמלוא כל הארץ כבודו.


 כמו שהשם יתברך מניח כל העליונים ומלאכים ושרפים ורוצה דוקא בעבודת בני האדם הגשמיים, כן כל מה שהמדרגה נמוכה ופחותה ביותר, כשמתעוררים משם באיזה התעוררות כל שהיא, נעשה מזה שעשועים נפלאים.
 


אלי היקר, גדול אתה
עד אין חקר
וטוב עד אין סוף.
זכני ברחמיך הרבים להיות כרצונך
להיטיב, לרחם, לאהוב את הכל
ללכת בדרכיך ולהתדמות לך.
לזכות גם אני לאהבתך הנצחית.

 


בכל יום עליך לראות את עצמך כאילו נולדת בדיוק ביום הזה, עליך להרגיש כאילו אין לך בעולם הזה אלא את אותו היום בלבד.
 
   החילוף - חלק ד

 

אצל בעלי התשובה העניין קל יותר, מכיוון שהם בילו את רוב ימיהם בחושך, אזי הם מחפשים אור גדול ועל כן הם נמשכים יותר אל תורת הפנימיות והסוד, החזרה שלהם אל השם יתברך נעשית עקב הרגשת החוסר והצמאון הגדול ועל כן אי אפשר לספק להם את שאהבה נפשם רק ע"י גופי התורה, הם מבקשים את אור הבורא יתברך שיזרח בנפשם ועל כן רובם חוזרים מאהבה ומבקשים את פנימיות התורה והמצוות.

 

אך גם כאן טמונה סכנה, כי בודאי שכמו שאי אפשר לנשמה להיות בלא גוף, כך גם אי אפשר שיהיו אורות בלא כלים, והכלים הם כל לימוד ההלכה והגמרה, קיום מצוות מעשיות, תפילות וכיסופים, ועל כן גם כאן מחוייב כל בעל תשובה לשלב בין הדברים.

 

כדי שיוכל האדם להתחבר אל הפנימיות שבתורה, עליו להרבות בלימוד הסוד והחסידות, לצעוד בדרך אשר התוו לנו הצדיקים הגדולים והאמיתיים, האדם חייב לחבר את פנימיותו העצמית אל התורה הקדושה ועבודת השם יתברך, ברצונות, בכיסופים, בתפילות בכוונה, אסור לנו להשאר רק ברובד החיצוני וללמוד את התורה רק לשם חכמה או חלילה לשם התנשאות וכבוד, השם יתברך בוחן לב וכליות והוא יודע היטב מה עיקר הכוונה של האדם בלימוד ובעבודת השם, כמו שצעק הנביא "בשפתם כיבדוני וליבם רחק ממני" ועוד אומרת התורה "רחמנא ליבא בעי" הקב"ה רוצה את כוונת הלב של האדם.

 

אנו רואים בהרבה מקומות במדרש ובתורה את המושג 'חכם לב' ונשאלת השאלה, הרי החכמה נמצאת בשכל האדם ואם כן מה שייך כאן חכמה בלב? אלא מכאן אנו למדים, שעיקר ותכלית החכמה שתגיע אל הלב, כמו שנאמר "וידעת היום והשבות אל לבבך" כלומר שעלינו להביא את החכמה שבשכל אל הלב וממנו אל המידות והמעשים.

 

לצערנו הרב, גם כאן נעשה החילוף הנורא, רוב העולם ואפילו גם במחוזות התורה בוחנים את גדלות האדם על פי ידע והצלחה, לאיזה מעמד הוא הגיע, כמה כסף וכבוד יש לו, כמה שכל, חכמה, זיכרון וידע תורני הוא השיג, כמה דפי גמרא הוא יודע, איזה ספרים הוא הוציא וכיצד הוא מלמד ונותן שעורים, הכל נמדד באמצעים חיצוניים, כך גם רוב המבחנים בבתי הספר, במקומות עבודה  ובישיבות, בודקים את פני הדברים, עד שהגענו אפילו לחידון התנ"ך, כלומר שמי שיש לו יותר זיכרון וידע הוא הגדול במעלה.

 

אך אצל הבורא יתברך ישתבח שמו, הדברים אינם כך. הקב"ה בוחן ובודק את האדם אחרת, "רחמנא ליבא בעי". הקב"ה בודק את לב האדם היכן הוא מונח, מה הם הרצונות והכיסופים האמתיים שיש לו, למה הוא שואף, כמה מאמץ הוא משקיע, יכול להיות מאוד שאדם מסויים לא יהיה גאון בתורה אך הוא השקיע ומשקיע את כל ליבו ומרצו ורצונותיו, זה יקר וחשוב בעיני השם יתברך יותר מהכל, מדרגתו של האדם לא נמדדת על פי הצלחתו, אלא על פי רצונותיו התאמצותו ויגיעתו. 


0544-525396 | 03-9091753
תיקון הכללי
להפצה בשקל
תיקון הכללי להפצה בשקל