x
קבלו את העלון
אור הגנוז בדואר חינם*

הרשמו וקבלו פעם בחודש את העלון הצבעוני של רבי נחמן מברסלב בדואר חינם.
*המנוי מוגבל בזמן ובכמות משתתפים כפי שיתאפשר.לסיום הרשמה לחץ כאן לאימות נתונים!

בס"ד
רדיו ברסלב

מדבקות משמחות
פייסבוקברסלב

פוסטרים להורדה

 
המחשבה ביד האדם להטותה לאן שרוצה, כי שתי מחשבות ביחד אינן יכולות לדור במוחו, על כן אם האדם חושב מחשבות טובות , באותה השעה אינו יכול לחשוב מחשבות רעות.


ברסלב, נחמן, התבוננות, התבודדות, להורדה, לצפיה , מדבקות , ספרים
אור הגנוז ברסלב, אור הגנוז, אהרן ישכיל, פורום ברסלב, אמונה, נסיעות לאומן,
טיסות לאומן, אומן ראש השנה, רבי נחמן מברסלב, רבי נחמן, רבינו, רבי נתן מברסלב,
רבי נתן, המוהרנ"ת, הרב ארוש, המימד הנוסף, מודעות עצמית

ליבו של כל אדם צריך להיות מואר בידיעה שהשם יתברך איתו עימו ואצלו תמיד עליו לדעת ולזכור שמלוא כל הארץ כבודו.


 כמו שהשם יתברך מניח כל העליונים ומלאכים ושרפים ורוצה דוקא בעבודת בני האדם הגשמיים, כן כל מה שהמדרגה נמוכה ופחותה ביותר, כשמתעוררים משם באיזה התעוררות כל שהיא, נעשה מזה שעשועים נפלאים.
 


אלי היקר, גדול אתה
עד אין חקר
וטוב עד אין סוף.
זכני ברחמיך הרבים להיות כרצונך
להיטיב, לרחם, לאהוב את הכל
ללכת בדרכיך ולהתדמות לך.
לזכות גם אני לאהבתך הנצחית.

 


בכל יום עליך לראות את עצמך כאילו נולדת בדיוק ביום הזה, עליך להרגיש כאילו אין לך בעולם הזה אלא את אותו היום בלבד.
 
   הרב אליעזר שלמה שיק - המוהראש
הרב אליעזר שלמה שיק נולד בישראל לאחר שהוריו הרב מנחם זאב שיק מטאקאי והרבנית מלכה, ברחו מהונגריה בתחילת השואה, וגדל בירושלים. בילדותו למד בתלמוד תורה " עץ חיים". בבר המצוה הניח לו האדמו"ר רבי אהרן רוקח מבעלזא תפילין, ואמר עליו שהוא עוד יהיה מנהיג גדול בישראל. לאחר מכן עבר יחד עם משפחתו להתגורר בארה"ב, שם היה מקורב לאדמו"ר רבי יואל טייטלבוים מסאטמר שהיה החברותא של אביו, לאדמו"ר רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם מקלויזנבורג ולרבנים נוספים. בבחרותו למד בישיבתו של האדמו"ר מקאשוי ולאחר מכן שקד על לימוד התורה במשך חמש שנים בישיבתו של הרב משה פיינשטיין.
בחורף תשי"ז, כאשר היה בגיל 16 וחצי, התקרב לחסידות ברסלב, שהייתה אז קטנה בהרבה מכפי שהיא כיום. הוא נתקל בספר "משיבת נפש" שלוקט על ידי ר' אלתר טפליקר מכתביהם של רבי נחמן מברסלב ותלמידו הרב נתן מברסלב, והספר עוררו לתפילה ולהתבודדות באופן שלא הכיר. כשראה את הקושי להשיג ספרים נוספים ואת מחירם הגבוה החליט שלאחר חתונתו ידפיס את ספרי רבי נחמן מברסלב באלפי עותקים וכך יכירם ליהודים נוספים. ואכן בהמשך החל להדפיס את ספרי רבי נחמן מברסלב בעשרות אלפי עותקים במחיר השווה לכל נפש.
בגיל 21 וחצי, בשבט תשכ"ב, נישא לבת האדמו"ר רבי אשר ישעיה הלוי רוטנברג מקאסאן, ובחופתו מסדר הקידושין היה הרב משה פיינשטיין. שנתיים לאחר נישואיו, החלו להגיע אליו בחורי ישיבות ואברכים על מנת לבקש חיזוק, אז גם החל לכתוב מכתבי חיזוק אשר בהמשך הפכו לסדרת ספריו המרכזית שו"ת "אשר בנחל" המונה כ-350 כרכים(!). באותו הזמן החל להדפיס ולהפיץ את ספרי רבי נחמן מברסלב בכמויות גדולות מאוד ובמחירי קרן.
באותו הזמן נפתח לראשונה בשדרה ה-16 בשכונת בורו פארק בית מדרש של חסידי ברסלב והרב שיק סייע בהקמתו. הוא היה מחשובי האברכים המתפללים בבית המדרש ומסר שם בכל שבוע שיעור בתורת ברסלב שמשך אליו מקורבים רבים שהתחזקו מדיבוריו ודרשותיו.
בשנת תשכ"ו נסע בפעם הראשונה לציונו של רבי נחמן מברסלב באומן. בנסיעתו מארה"ב לאומן עבר דרך ארץ ישראל ונפגש שם לראשונה עם חשובי חסידי ברסלב וביניהם ר' אליהו חיים רוזן, ר' שמואל הורוביץ ור' לוי יצחק בנדר. מאז החל הקשר ההדוק בינו לבין ר' לוי יצחק בנדר שנמשך במשך שנים רבות.
כשחזר לארה"ב המשיך בהדפסת והפצת ספרי ברסלב בעשרות אלפי עותקים, ובשנת תשל"ג החל להדפיס גם ספרי חיזוק שכתב הוא עצמו מתוך תורתו של רבי נחמן מברסלב ותלמידיו. ספריו הראשונים שהודפסו הם "קריאת שמע שעל המיטה" עם פירוש מיוחד, ספר "ארך אפיים" שגרם להתעוררות גדולה ולהתקרבותם של מאות נוספים, וכן ספר "אשר בנחל" שהודפס בתחילה על ידי אחד מתלמידיו ללא ידיעתו בשם "נועם אשר בנחל" והפך לאחר מכן לסדרת ספריו המרכזית.
בראש השנה תשל"ו, השתתף הרב שיק בקיבוץ חסידי ברסלב ב"שול" (בית המדרש) בירושלים, שם מסר שיעור בראש השנה שאליו הגיעו מאות אנשים ועורר הדים רבים.
בתחילת שנת תשל"ז הקים בית מדרש עצמאי בבורו פארק בשדרה התשיעית, בשם "היכל הקודש – חסידי ברסלב". בין מקורביו באותה תקופה היו גם כאלו שכיום נחשבים לרבנים בברסלב, ביניהם רבי יצחק מאיר מורגנשטרן, הרב שלמה מאייר, הרב ניסן דוד קיוואק, הרב אליהו גודלבסקי ועוד.
החל משנת תש"מ היה מגיע מספר פעמים בשנה לארץ ישראל לביקורים בריכוזים של חסידיו שהיו פרוסים בירושלים, בני ברק, טבריה ובעיקר בצפת - שם הקים את בית מדרשו לפני שהגיע ליבנאל.
בשנת תשמ"ו (1986) הקים את קהילתו ביבנאל שבגליל התחתון והמקום הפך למרכז קהילת חסידי ברסלב שבהנהגתו, שם מתגוררים כ-400 משפחות מחסידיו ובמקום פועלים מוסדות חינוך גדולים, ישיבות, כוללים, בית מדרש גדול ובית תבשיל גדול שהוקם בסוף 2009. עוד מאות מתלמידיו מתגוררים ברחבי ארץ ישראל, ובתי מדרש של חסידיו קיימים בירושלים, בני ברק, אשדוד, בת ים ועוד.
גם בארצות הברית, בה מתגורר הרב שיק עצמו במהלך רוב השנה, מתגוררים מאות משפחות של תלמידיו. בית מדרשו המרכזי שוכן בשכונת בורו פארק בברוקלין, ובתי מדרש נוספים גם במונרו ובמונסי.
ספריו
 
אשר בנחל - סדרה של עשרות ספרים המכילים אגרות חיזוק של מוהרא"ש לתלמידיו
פעולת הצדיק - קורות חייו של רבי נחמן מברסלב
אוצר הקונטרסים - סדרה של עשרות ספרים המכילים את הקונטרסים הבודדים בצורה מסודרת
שיחות מוהרא"ש - שיחות וסיפורים שנאמרו לתלמידי "היכל הקודש"
סידור "עת רצון" - ביאור על סידור התפילה ע"פ תורתו של רבי נחמן מברסלב, קבלה וחסידות.
22 פרושים שונים על פרקי אבות - "אהבת אבות" "חסדי אבות", "מגן אבות" ועוד
נהרי אפרסמון - פירוש על סיפורי מעשיות של רבי נחמן מברסלב
שפת הנחל - פירוש על ליקוטי מוהר"ן של רבי נחמן מברסלב
תוך הנחל - שיחות על פרשות השבוע על פי תורתו של רבי נחמן מברסלב.
קדושת ישראל - אינדקס של נושאים שונים הקשורים לתיקון הברית.
קונטרסים (חוברות) רבים המופצים חינם (יצאו לאור גם באוצר הקונטרסים - סדרה של עשרות ספרים המכילים את הקונטרסים הבודדים)
קלטות וחוברות שונות העוסקות סביב החיים היהודיים הרגשיים, כמו תפילה, עבודת המידות, חסד, שידוכים, שלום בית וחינוך ילדים.


0544-525396 | 03-9091753
תיקון הכללי
להפצה בשקל
תיקון הכללי להפצה בשקל