x
קבלו את העלון
אור הגנוז בדואר חינם*

הרשמו וקבלו פעם בחודש את העלון הצבעוני של רבי נחמן מברסלב בדואר חינם.
*המנוי מוגבל בזמן ובכמות משתתפים כפי שיתאפשר.לסיום הרשמה לחץ כאן לאימות נתונים!

בס"ד
רדיו ברסלב

מדבקות משמחות
פייסבוקברסלב

פוסטרים להורדה

 
המחשבה ביד האדם להטותה לאן שרוצה, כי שתי מחשבות ביחד אינן יכולות לדור במוחו, על כן אם האדם חושב מחשבות טובות , באותה השעה אינו יכול לחשוב מחשבות רעות.


ברסלב, נחמן, התבוננות, התבודדות, להורדה, לצפיה , מדבקות , ספרים
אור הגנוז ברסלב, אור הגנוז, אהרן ישכיל, פורום ברסלב, אמונה, נסיעות לאומן,
טיסות לאומן, אומן ראש השנה, רבי נחמן מברסלב, רבי נחמן, רבינו, רבי נתן מברסלב,
רבי נתן, המוהרנ"ת, הרב ארוש, המימד הנוסף, מודעות עצמית

ליבו של כל אדם צריך להיות מואר בידיעה שהשם יתברך איתו עימו ואצלו תמיד עליו לדעת ולזכור שמלוא כל הארץ כבודו.


 כמו שהשם יתברך מניח כל העליונים ומלאכים ושרפים ורוצה דוקא בעבודת בני האדם הגשמיים, כן כל מה שהמדרגה נמוכה ופחותה ביותר, כשמתעוררים משם באיזה התעוררות כל שהיא, נעשה מזה שעשועים נפלאים.
 


אלי היקר, גדול אתה
עד אין חקר
וטוב עד אין סוף.
זכני ברחמיך הרבים להיות כרצונך
להיטיב, לרחם, לאהוב את הכל
ללכת בדרכיך ולהתדמות לך.
לזכות גם אני לאהבתך הנצחית.

 


בכל יום עליך לראות את עצמך כאילו נולדת בדיוק ביום הזה, עליך להרגיש כאילו אין לך בעולם הזה אלא את אותו היום בלבד.
 
   מדריך - כך תסע לאומן
 
אז זהו. ה'מניעות' נשברו. החלטנו: נוסעים לציון רבינו הק'.
אם זו לך הפעם הראשונה לעשות זאת, או אם עד היום עשית זאת רק בימי ראש השנה, בטיסות מאורגנות, לבטח תמצא ענין במדריך שלפניך, שידריך אותך במבוכי ההכנות למסע, מרכישת כרטיס הטיסה, ועד ה"התאקלמות" באומן.
 
 
מידע כללי
העיר אומן נמצאת על הדרך הראשית בין קייב, בירת אוקראינה, לבין אודסה, עיר הנמל, סימונו האוקראיני של הכביש הוא M05, ואילו סימונו האירופי הוא E95.
שדה התעופה המרכזי באוקראינה נמצא סמוך לקייב, ליד עיירה בשם בוריספול (שעל שמה נקרא השדה), והוא מרוחק כ-240 ק"מ מאומן, שדה התעופה של אודסה הינו שדה-התעופה השני בגודלו באוקראינה, והוא מרוחק כ-270 ק"מ מאומן.
לחברות אל-על ואירו-סוויט, מס' טיסות שבועיות קבועות מישראל לאוקראינה, רובן לקייב. זמני הטיסות משתנים מעונה לעונה. את מועדי הטיסות ניתן לבדוק באתר רשות שדות התעופה, אולם מנוע החיפוש אינו ידידותי כל כך.
לחברת אל-על ואירוסוויט הסכם שיתוף פעולה ("קוד-שייר"), כך שניתן לטוס לכיוון אחד עם אחת החברות ולכיוון השני עם השניה.
כרטיס טיסה ישר או עקיף, לאוקראינה, ניתן לרכוש בכל משרד נסיעות, מרבית המשרדים אף מטפלים בסידור אשרת כניסה לאוקראינה.
R אם הזמנת כרטיס בסוכנות נסיעות רגילה, זכור להזמין אוכל כשר.
 
 
כרטיס טיסה
הנסיון הרב ביותר בהטסות לקברי צדיקים באוקראינה, ישנו למשרדי הנסיעות העוסקים בתחום במשך כל ימות השנה, ומטיסים אלפי נוסעים במשך השנה כולה. משרדי הנסיעות האלה מארגנים במשך השנה קבוצות מאורגנות לנסיעה להשתטחות על קברי צדיקים באוקראינה (רוב הקבוצות מבקרים ב: אומן, אצל רבי נחמן מברסלב; ברסלב, אצל רבי נתן מברסלב; ברדיטשוב, אצל רבי לוי יצחק מברדיטשוב; ובמז'בוז' אצל ה בעש"ט הקדוש ועוד). נסיעות אלו זולות מנסיעה פרטית עקב הויזה הקבוצתית שזולה מויזה פרטית והנסיעה באוטובוס מאורגן הזולה יותר ממונית, הנסיעות כוללות גם, בדרך כלל, סידור אש"ל. בדרך כלל ניתן גם להצטרף לקבוצה, אך לא להצטרף למסלול כולו, ולהשאר בציון רבינו באומן. במקרה כזה, אמורה החברה המארגנת להפחית את מחיר המסלול ממחיר החבילה.
כרטיסי הטיסה לאוקראינה, כמו לכל העולם, זולים בחורף ויקרים בקיץ, כאשר הזמן היקר ביותר לנסיעה הוא ראש השנה, אז ממריאים מחירי הכרטיסים אל-על, תוך שחברות התעופה מנצלות את העליה לאומן להעלאת מחירים חסרת הגיון. בזמנים שונים ובעיקר בחורף ניתן למצוא כרטיסי טיסה מוזלים במיוחד.
 
 לעתים ניתן למצוא כרטיסי טיסה מוזלים ב"אל-על ספונטני", קייב, או אודסה, מופיעות שם רק לעתים רחוקות, אולם באותם מקרים ניתן למצוא כרטיסים במחירים זולים.
 
טווח המחירים לכרטיס טיסה כולל מס נמל ולא כולל ויזה ושירותי קרקע, נע בין 300 דולר ל-600 דולר (ובאל-על ספונטני כ-250 דולר). ע"פ תקנון חברות התעופה השונות יתכנו כרטיסים זולים יותר או יקרים יותר.
 
 חשוב: ברכישת הכרטיס, בפרט בכרטיסים מוזלים (כרטיסים מ'קלאסים' נמוכים), כדאי לבדוק האם ניתן לשנות את תאריך הטיסה חזרה ומה תהיה עלות השינוי, שכן בכרטיסים מסוגים מסוימים לא ניתן לשנות, ובכרטיסים אחרים עלות השינוי גבוהה מאוד. עובדה זו חשובה מאוד אם תרצה להאריך או לקצר את השהות באומן.
 
 
כל העולם דרך אומן – אומן דרך כל העולם
לעומת חברות אל-על ואירוסוויט, הטסות ישירות מתל-אביב לקייב, ניתן לנסוע עם חברות אחרות, המבצעות טיסות מישראל למדינת המוצא שלהן ומשם, בטיסת המשך, לקייב. מחירי הטיסות האלה, לעתים קרובות, זולות יותר ממחירי הטיסות הישירות, משום שאינן טיסות ישירות ומשום שלא מדובר בחברות הטיסה הישירות, שגובות מחירים גבוהים, או לא פרופורציית, על כרטיסי הטיסה הישירים לקייב ואודסה...
המדינות המועדפות ל'טיסות קונקשן' [נסיעות עקיפות] הינן: הונגריה, צ'כיה, סלובקיה, אולם כדאי, כמובן, לבדוק את כל האפשרויות לפני ההחלטה.
 
 חשוב: בקש כמה הצעות מחיר, תמיד, מכמה חברות ולגבי כמה חברות תעופה. קיבלת הצעת מחיר זולה ממשרד נסיעות? לך איתה למשרדים האחרים. פעמים רבות תוכל לחסוך עשרות דולרים ממחיר הכרטיס.
 
עם חברת טורקיש-איירליינס הטורקית, ניתן לטוס למגוון יעדים דרך טורקיה וקייב. תוספת המחיר הגין הטיסה לקייב הנה זולה מאוד באופן יחסי.
וטיסות ישירות: חברת "אירוסוויט" מציעה טיסות מישראל לכל יעדיה בעולם (ולמבחר יעדים אשר להם שיתוף פעולה איתם) עם חניית ביניים בקייב אותה ניתן לנצל כמובן לנסיעה לאומן. לחברת אירוסוויט מבחר יעדים באירופה, מבחר גדול בצפון ודרום יבשת אמריקה, קנדה ומדינות המזרח הרחוק.
כך אפשר לנסוע לאומן גם כאשר היעד הסופי הוא צפון אמריקה, למשל, או אפילו הודו... לעצור להתרעננות רוחנית אצל רבינו הק', ולשטוח תפילה שם לפני בורא עולם.
טיסות אלה מצריכות - עבור אזרחים ישראלים - ויזות מעבר ("טרנזיט ויזה") שעלותם נמוכה בהרבה מויזה רגילה, ותוקפם מוגבל למס' ימים.
 
 
אשרת כניסה - ויזה
אזרחי ארה"ב, אזרחי מדינות האיחוד האירופאי, אזרחי יפן ואזרחי קנדה, אינם זקוקים כיום לאשרת כניסה לאוקראינה.
 חשוב: אזרח ישראלי המחזיק בדרכון זר, נדרש ביציאה מישראל ובכניסה אליה להציג את דרכונו הישראלי. בכניסה וביציאה מאוקראינה עליו להציג את הדרכון הזר, הפטור מויזה.
 
ישראלי הנכנס לאוקראינה, חייב באשרת כניסה. סוגי הוויזות מתחלקים ל:
·        ויזה פרטית שמחירה נקבע על פי משכה ומספר הכניסות והיציאות המאושרות בה.
·        ויזה קבוצתית (משבעה נוסעים ומעלה), התקפה לכניסה אחת, ותוקפה ל-30 יום.
 
מחירי האשרות: (התקבלו מחברת כספי-תעופה)
1. ויזה פרטית, כניסה אחת, למשך חודש (מתקבלת תוך 7 ימי עבודה): כ-115 דולר (כולל ביטוח, 40 דולר).
2. ויזה פרטית, 2 כניסות, למשך שלשה חודשים (מתקבלת תוך 7 ימי עבודה): כ-150 דולר.
3. ויזה פרטית דחופה (מתקבלת תוך 2 ימי עבודה), כניסה אחת, למשך חודש: כ-190 דולר.
4. ויזה קבוצתית: כ-30 דולר לאדם (מתקבלת תוך 7 ימי עבודה).
 
על מנת לקבל ויזה פרטית, צריך המבקש להגיש תמונה עדכנית אחת, דרכון וטופס לבקשת ויזה.
ויזה קבוצתית מומלץ לעשות דרך משרדי הנסיעות המתמחות בתחום, המטפלים בניירת הדרושה ובהגשת הבקשה, וגובים על כך עמלה נמוכה.
משרדי הנסיעות המתמחים בתחום, מטפלים כולם גם בהשגת ויזות לאוקראינה מכל הסוגים, תמורת עמלה.
הויזה הפרטית מופיעה בתוך הדרכון, בעוד הויזה הקבוצתית הינה נייר נלווה.
 
 חשוב: בנסיעה עם ויזה קבוצתית יש לשמור עותק מהויזה ליציאה מאוקראינה!
 
 
נסיעות פנים
על מנת להגיע משדה התעופה לאומן, ניתן להזמין מונית, מיניבוס או אוטובוס דרך אחד ממשרדי הנסיעות המתמחות בתחום, או לתפוס לבד מונית בשדה התעופה בקייב.
המחיר הממוצע למונית הינו בסביבות ה-80 דולר. תלוי במצב רוחו של הנהג, סוג הרכב ובשנת הייצור שלו. עדיף תמיד להזמין מונית מאומן, ולא לקחת מונית מקומית, משדה התעופה, שמחירה בדרך כלל יקר משמעותית. ניתן להזמין מוניות – ללא עמלה -  באמצעות אגודת אהלי צדיקים העושה זאת כשירות לציבור, בטל: 1599-50-59-60
בקבוצות המאורגנות ע"י משרדי הנסיעות המתמחות בתחום, מחיר החבילה כולל נסיעות פנים.
מהתחנה המרכזית בקייב יוצא אוטובוס מפואר, "אבטו-לוקס", מס' פעמים ביום לאודסה ועוצר בדרך באומן.
משדה התעופה בקייב יוצא מיניבוס שירות כשעה לפני היציאה מקייב.
משך הנסיעה: כחצי שעה משדה התעופה בקייב לתחנה המרכזית וכ-3 שעות מקייב לאומן. המחיר בסביבות 13 דולר לכיוון.
ניתן לנוע לאוקראינה ומאוקראינה לכל רחבי אירופה ברכבות. פרטים, ניתן לראות במדור מידע לנוסע באתר "אומן - כל מה שרצית לדעת".
 
 
לינה
בחורף תשס"ז, לאחר שמלון שערי ציון נסגר סופית, נותרו שתי אפשרויות בפני המבקש ללון באומן:
א. לשכור דירה מאחד המקומיים במחירים של בין חמש לעשר דולר למיטה ללילה. מומלץ לבדוק לפני התשלום את מצב הדירה.
ג. לשכור - באמצעות משרדי הנסיעות המתמחים בתחום - דירה "יהודית" מאחד החסידים שרכש דירה באומן במחיר של עשר עד חמש-עשרה דולר למיטה ללילה.
 
חשוב: בשכירת דירה מהמקומיים, יש לזכור כי הכיריים וכל הכלים הינם טריפה ואסורים בשימוש. בדירות היהודיות, בד"כ ישנו ציוד לבישול ולחימום מים לשתיה.
 
 
אכילה ושתיה
גם לאכול צריך, כמובן, ולא תמיד יש באומן אפשרות לרכוש אוכל מוכן. כדאי, על כן, להביא מהארץ מצרכים אותם לא ניתן לרכוש באומן, ובכלל, זול יותר – אם אפשר – לבשל לבד.
לא לכל נוסע ישנה האפשרות לבשל באומן, ולכן כדאי להביא מוצרים שאינם דורשים בישול או אוכל קל להכנה ואכילה ("מנה חמה", קרקרים, טונה, חלב עמיד וכדו'). ב"קיוסק" שבכיכר פושקינא ניתן לקנות שתיה כשרה, ביצים, קטניות, תבלינים בסיסיים ודברים כשרים נוספים.
לאחרונה ניתן להשיג באומן גם עופות כשרים, שנשחטו תחת השגחת "ועד הכשרות" הברסלבי, שעומד תחת פיקוחם של הרב מאיר סירוטה והרב יעקב שיכנזי. את העופות ניתן להשיג באומן, אצל רפאל טובול.
 
 חשוב: לפני הרכישה, יש לבדוק ולשאול על כשרותו של כל דבר, ניתן לבדוק גם בחלון הראווה ה"כשר" לגבי המוצרים הכשרים.
 
בחדר הקפה והתה של אגודת "אהלי צדיקים" ממול הציון ניתן לשתות שתיה חמה וקרה וכיבוד קל בכל שעות היממה.
 
חשוב: אין לשתות את מי הברז האוקראיניים ללא הרתחה! ניתן להשיג מים מינרלים, או סודה, בסמוך לציון (בכיכר או בקיוסק) במחירים זולים.
 
 
מזג האויר
אוקראינה היא ארץ בעלת מזג אויר שונה מאוד מהארץ. בחורף קר מאוד ובקיץ יכול להיות חם מאוד ויתכנו גשמים פתאומיים.
(במדור מידע לנוסע באתר "אומן - כל מה שרצית לדעת" ניתן לראות את מזג האויר נכון לשעה זו. בקישור הזה ניתן לראות את מזג האויר בימים הקרובים)
ממילא, גם אם אתה נוסע בקיץ, כדי שתיקחו איתכם סוודר, או מעיל דק, למקרה הצורך.
בחורף חובה לקחת ביגוד חם, שכן מזג האויר עלול להגיע שם לכ-15 מעלות מינוס (ובמקרים קיצונים גם ללמטה מ-20 מעלות מינוס).
 
 
כך תיראה המזוודה שלך
ביגוד: כדאי לברר את המזג האוויר באומן למען תצטיידו בביגוד מתאים.
אוכל: כדאי להביא אוכל קל להכנה, לאכילה מהירה בעת הצורך; מנה חמה, קרקרים, עוגיות, קופסאות שימורים, חלב עמיד, מרק להכנה מהירה ודברים קלים (ממתקים וכדומה) לטעום בנסיעות הארוכות.
 
חשוב: אם אינך יודע היכן תשהה, או אם תשהה בדירת מקומיים, לא כדאי להביא אוכל שדורש בישול, אלא אם כן לקחת איתך סיר בישול. במקרה כזה, חשוב לזכור כי אסור להניח סיר רותח על השיש או השולחן, או על כל כלי של הגוי. יש להשאירו על הכיריים או להניחו על כלי יהודי כלשהו.
 
שונות: כדאי ורצוי להביא גם נייר-טואלט. הנייר המקומי הוא מאיכות ירודה מאוד, ובבתי השירותים שבנתה אגודת אהלי צדיקים לא תמיד יש נייר מאיכות טובה.
על פי תקנות חברות התעופה, מותר לכל נוסע להביא עמו מטען עד 20 קילו (ובמקרים אחרים 25 קילו), מלבד מטען היד. זכור לבדוק מהי כמות המטען המאושרת לך.
 
אם הינך נוסע לאומן בלבד, אין צורך להביא סידורים, תהלים וכדו'. בבית הכנסת שעל הציון באומן ובבית הכנסת של קברו של הבעש"ט במעזיבוז, ישנה ספריה מכובדת. אם בתכניתך לנסוע לקברי צדיקים נוספים, כדאי שתקח תהלים, למרות שברוב הציונים יש בד"כ תהלים.
 
חשוב לזכור: המקומיים מציעים מוצרים שונים למכירה. את הביגוד יש לבדוק משעטנז; מוצרים אחרים (צעצועים וכדו') הינם בדרך כלל באיכות נמוכה מאוד.
 
 אם ברצונך לנסוע לקברי צדיקים באוקראינה, תוכל להזמין באגודת אהלי צדיקים מסלול נסיעה שיותאם לך אישית, על פי רצונך. השירות מוגש חינם כשירות לציבור על ידי האגודה. טופס בקשת מסלול ניתן להוריד כאן.
 
אנו מקווים שמדריך זה יסייע לכם בנסיעתכם ובהתארגנות אליה, נשמח לשמוע אם אכן הועיל לכם המדריך או אם יש לכם הערות, שאלות או תיקוני טעויות.
 
אנו תפילה וברכה: שתזכו לנסיעה טובה ומוצלחת, שתזכו לשפוך שיחכם באמת לפני בורא עולם על ציוני הצדיקים ועל ציון רבינו הקדוש, ושתזכו שישמע ה' תפילותיכם ותיוושעו בכל אשר תבקשו.
 
נסיעה טובה.

מאת: שער ברסלב

0544-525396 | 03-9091753
תיקון הכללי
להפצה בשקל
תיקון הכללי להפצה בשקל