חידוש נפלא מה ההסבר "זה מעשה שלו וזה מעשה שלי"

בפורום זה תוכלו לכתוב חידושים שמצאתם בתורת רבינו, או שחידשתם מעצמכם.

חידוש נפלא מה ההסבר "זה מעשה שלו וזה מעשה שלי"

הודעהעל ידי אור הגנוז ברסלב » א' אוקטובר 06, 2013 8:21 am

כידוע במעשה מחכם ותם מסופר שהיו שני ילדים שגדלו בעיר ואחד היה חכם ואחד היה תם
לכשגדלו נפרדו דרכיהם החכם עזב את העיר והתם נשאר והחכם הלך ולמד כל מיני חוכמות ופילוסופיות ומרוב שהיה חכם למד הכל מהר וידע כל מיני חוכמות אך החכם אף על פי שידע את כל החוכמות בכל זאת תמיד לא היה מרוצה ובעצבות כי תמיד היה שם לב לחסרונות שלו והיה מסתכל איך אנשים מסתכלים עליו ולא היה נהנה תמיד
לעומת זאת התם כשגדל למד מלאכת הרצענות ונשא אישה ומחמת תמימותו הגדולה למד המון זמן עד שהצליח לדעת את האומנות וכל הזמן היה עוסק באומנות מבוקר ועד ערב אך כיון שהיה תם היה לוקח לו המון זמן והיו חיים בעניות וכשהיה רוצה לאכול היה מבקש מאשתו תביאי לי לחם והיתה מביאה לו חתיכת לחם יבש והיה שמח ונהנה מאותו חתיכת הלחם והיה מבקש עוף והיתה מביאה לו עוד חתיכת לחם יבש כי זה מה שהיה להם והיה נהנה ושמח מהעוף המיוחד שהביאה לו אשתו
וכן במלבושים מחמת שהיו עניים היה להם פיסת בד אחת שהוא ואשתו היו מתכסים בה וכשהיה צריך ללכת בחוץ היה מבקש מאשתו תביאי לי מעיל והיתה מביאה לו את החתיכת בד הזאת והיה שמח איזה מעיל יפה הבאת לי וכשהיה צריך ללכת לארוע היה מבקש תביאי לי חליפה והיתה מביאה לו שוב את אותה חתיכת בד והיה שמח ונהנה איזה חליפה יפה וכו'
ורבינו אומר שהיה מלא בשמחה תמיד וכשהיה מסיים להכין מנעל ומן הסתם היה יוצא לנעל שלוש קצוות כיון שלא היה יודע לגמור את המלאכה בשלמות והיה מתפעל והיה לוקח אותו המנעל בידו ומשבח כמה יפה מנעל זה והיה אומר לאשתו: אשתי, כמה יפה ונפלא המנעל הזה כמה מתוק המנעל הזה
והיתה שואלת אותו: אם כן, מפני מה שארי רצענים נוטלים שלשה זהובים בעד זוג מנעלים, ואתה לוקח רק חצי זהוב
השיב לה: מה לי בזה, זה מעשה שלו, וזה מעשה שלי. ועוד למה לנו לדבר מאחרים.
ובפשיטות הדברים מובן שענה לה שאני לא אכפת לי מאחרים אם אני מסתדר עם זה אני שמח בזה
וכידוע רבי נחמן דיבר בכל הרבדים בפשיטות ובעמקות ואפשר להעמיק במשל ולשאול כמה שאלות
א. מדוע תמיד החכם היה עצוב ולא מרוצה והרי נאמר דעת קנית מה חסרת וא"כ מדוע היה עצוב ולא מרוצה
ב. התם בעצמו מה התשובה הזאת מתרצת והרי גם בלי להסתכל על אחרים ולראות את ההבדל הנעל הזאת בפני עצמה גם אפשר לפול לעצבות
ושמעתי חידוש נפלא שמסבירים פשט עמוק בתשובתו של התם
התם אמר מה לי בזה זה מעשה שלו וזה מעשה שלי והתכוון זה מעשה שלו של הקדוש ברוך הוא וזה מעשה שלי והעומק הוא נפלא שענה לה התם אני יודע שכל מעשה שלי זה אני והשם עושים ביחד ואם כן זאת הנעל אני והשם עשינו ואני שמח מעצם העשיה ולא אכפת לי מהתוצאה ואם באמת יצא נעל משולשת כנראה זה הכי טוב שיכול להיות כי הרי השם עושה הכי טוב והשם עשה ביחד איתי וזהו סודו של התם שתמיד היה משתף את השם ביחד איתו
אם כן ראינו שלושה נקודות שהתם חידש לנו
א. תמיד כשעשה מעשה תמיד ידע אני עושה את זה עם השם ועל זה השמחה הכי גדולה
ב. שבכלל לא אכפת לי מהתוצאה אלא מעצם העשיה שהרי ידוע שהשם לא משלם לאדם לפי תוצאות אלא לפי עמל ואם אדם יעמול המון ולא יצא לו תוצאות בכל זאת יקבל שכר על העמל
ג. שאם זה התוצאה שיצאה כנראה שזה התוצאה הכי טובה שיכולה להיות שהרי השם עשה את זה איתי וכך השם רצה שיצא
ויש גם דיוק נפלא לכל ההסבר הזה ברבינו שהרי אשתו שאלה אותו "אם כן, מפני מה שארי רצענים נוטלים שלשה זהובים בעד זוג מנעלים, ואתה לוקח רק חצי זהוב" והתם ענה לה מה לי בזה זה מעשה שלו וזה מעשה שלי ועוד למה לנו לדבר מאחרים, והתם לא ענה לה זה מעשה "שלהם" וזה מעשה שלי אלא זה מעשה "שלו" וזה מרמז על כל החידוש הנפלא הזה
"נִצַּחְתִּי וַאֲנַצֵּחַ גָּמַרְתִּי וְאֶגְמֹר אֲנִי נָהָר הַמְּטַהֵר מִכָּל הַכְּתָמִים אֲנִי אִישׁ פֶּלֶא נָשַׁמְתִּי פֶּלֶא גָּדוֹל חִדּוּשׁ כָּמוֹנִי לֹא הָיָה מֵעוֹלָם"
אור הגנוז ברסלב
מנהל האתר

Re: חידוש נפלא מה ההסבר "זה מעשה שלו וזה מעשה שלי"

הודעהעל ידי משיח » ד' דצמבר 03, 2014 3:52 pm

בכל אדם יש את החכם והתם זה הכלל לפעמים פועל בתמימות ולפעמים פועל בחקירות וצריך האדם להסתכל בעצמו מתי הוא הוא החכם ומתי הוא התם .אבל זה העניין הוא בכל אדם
שנאמר בחכם רבות מחשבות בלב איש וכ"ו ואצל התמים עצת ה" היא תקום

ועוד לעניין מזה מעשה שלי וזה מעשה שלו
ניראה כי יש מעשה הקדוש ברוך הוא זה מעשה שלו.ויש מעשה שלי מצוותי שאני מקיימם דאף שה" נותנם מתנה לקיימם לזכותני בהם. מעשי נחשבים הם

ודוק והבן הדברים לעומקם

ד"ש חם לאנ"ש ולעם ישראל בכלל

המשך יבוא
והעיקר המצווה להיות בשמחה תמיד,שהשמחה באה ממקום גבוה מהמצוות
משיח

חזור אל חידושים מרבי נחמן

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד