מה יש לברסלב נגד השכל ?

פורום לדיונים בתורת ברסלב, שאלות ותשובות בתורת רבינו ותלמידו, בירורי מקורות, ושיחות.

מה יש לברסלב נגד השכל ?

הודעהעל ידי אור הגנוז ברסלב » ג' אוקטובר 01, 2013 4:52 pm

שמעתי את השאלה הזאת כמה וכמה פעמים, והיא פליאה בעולם, מה יש לחסידי ברסלב נגד השכל - הרי ידוע שיהודי ניכר תמיד בכוח שיכלו וחכמתו, והיא תפארתו וגדולתו להבדילנו משאר העמים.

ובכן קראתי מאמרים רבים, שכל כולם לסיכום היו לתקוף את דרך החסידות ע"י טענה זאת, אבל דורשי האמת חסרו מלבקש ולחקור אחר התשובה האמיתית.

ואנסה להציג בכלליות קצרה את התשובה. רבי נחמן מברסלב אמר עיקר היהדות היא פשיטות ותמימות, וחכמות - אין צרכים כלל.

ומכאן יסוד ותוכחה גדולה לתנועת המשכילים, וטעות שהתגנבה אל החסידים.

בזמנו של הבעל שם טוב ולפניו התחילה תנועת המשכילים, שכידוע הם לא היו חילונים, אלא לומדי תורה ושומרי מצוות לבושים כדרך היהדות, רק שהם עסקו בתורה מהצד השיכלי והחכמה שבה, וזילזלו בקיום המצוות בנותנם טעם - שכל הטעם למצוות התורה הם מצד השכל וההיגיון להיות אדם טוב ולנהל דרך חיים נכונה ובריאה, דבר שצינן וקירר את הקשר לה' נותן התורה ואת התלהבות הלב שלהם בקיום המצוות ועשייה דקדושה בשמחה, ממילא הם הגיעו לכך שזרקו את האמונה התמימה ודרכיה, ונשארו עם שכל וטעמי מצוות ללא חיות וטעם אמיתי...

על זה בא רבי נחמן מברסלב ואמר עיקר היהדות היא פשיטות ותמימות - בנותנו טעם מתוק ונפלא בריחו, באמרו שהאמונהשל היהודי צריכה להיות כמו הסבתות והאנשים הפשוטים שאומרים תהלים ומתפללים ובוכים לפני ה' באמונה פשוטה ותמימה.

וחכמות אין צריכים כלל - הכוונה בהגיעו לקיום המצוות הנחת תפילין, מצוות מזוזה, או כל מצוה אחרת שהיא, אין צריכים חכמות - רק לקיים כפשוטו, בשמחה ואהבת ה' ורצון להתעלות ברוחניות להגיע לאמונה קירבת ה', ועשיית רצונו.

כדברי העולם תזרוק את השכל, הכוונה תפסיק עם החכמות הרי כל סבתא יודעת לומר ה' ישמור, ברוך ה'... תפסיק לחפש עם השכל לחקור במציאות ה', הרי עם ישראל הוא עתיק יומין והעם היחידי שאוחז באמונתו אלפי שנים, אין לך מה להכחיש את מעמד הר סיני וקבלת התורה והתגלות מציאות ה' בעולמו - קום תעשה מצוות בשמחה תכנס לרוחניות תקיים מצוות ותהנה מהיותך יהודי !!!

ובעניין השכל - הרי רבי נחמן מברסלב אמר שמצווה גדולה לחדד השכל ! אם כן הרי זה סותר את העיקרון העיקר זה תמימות ופשיטות, שצריך לזרוק את השכל ?

ובכן אכן מצווה לחדד את השכל, ללמוד את תורת ה' ללמוד הלכה ועל קיום המצוות, מקור הדינים וחילוק השיטות והסברות בהלכה, ולהעמיק על היהדות ודרכיה, אבל כשמגיעים לעשיית המצווה אל תהיה חכם מידי קום ותעשה ככול יכולתך בלי חכמות רק בשמחה ואהבת ה' בפשיטות ותמימות את המצווה ותהנה ממנה.

הרי רבינו נחמן דיבר בתורה הראשונה שלו בליקוטי מוהר"ן ח"א סי' א' - שהאיש הישראלי צריך להסתכל בהשכל של כל דבר, כדי שיאיר לו השכל שבאותו הדבר... להתקרב לה' יתברך !!

נמצא שצריך וחובה להשתמש עם השכל - אבל כדי שיאיר לו החכמה להתקרב להשי"ת ולתורתו וצדיקיו האמיתיים, שמדריכים לקיים את המצוות באהבה והתלהבות דקדושה כמו מרק חם וטעים.

ולא להשתמש בשכל בחקירות ושאלות של ילד בגן ששואל על מציאות וקיום ה', מי אמר, מי החליט... איפה זה כתוב ?!

פשוטת תזרוק את השכל "שלך", דהיינו את הטיפשות שלך, שהיצר הרע מוכר לך שאלות וחקירות שאין בהם טעם וחכמה אמיתית שמרחיקה אותך מהאמת והרוחניות ומציאות ה' הטובה והנעימה ומלאה שמחת חיים .

יהי' רצון שנזכה לעשייה דקדושה בשמחה והתלהבות, בתמימות.

מאת תלמידי ישיבת ברסלב מאיר
"נִצַּחְתִּי וַאֲנַצֵּחַ גָּמַרְתִּי וְאֶגְמֹר אֲנִי נָהָר הַמְּטַהֵר מִכָּל הַכְּתָמִים אֲנִי אִישׁ פֶּלֶא נָשַׁמְתִּי פֶּלֶא גָּדוֹל חִדּוּשׁ כָּמוֹנִי לֹא הָיָה מֵעוֹלָם"
אור הגנוז ברסלב
מנהל האתר
 
הודעות: 296
הצטרף: ש' ספטמבר 08, 2012 9:29 pm

Re: מה יש לברסלב נגד השכל ?

הודעהעל ידי התם » ה' מרץ 25, 2021 8:17 pm

אשריך באור נפלא
התם
 
הודעות: 8
הצטרף: ו' ספטמבר 11, 2020 10:11 am


חזור אל תורת ברסלב

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

cron